هر آنچه باید درباره پردازنده ی مرکزی کامپیوتر و لپ تاپ بدانیم

حسن عباسی
نویسنده: حسن عباسی۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

هر آنچه باید درباره پردازنده ای کامپیوتر و لپ تاپ بدانیم،نام هر پردازنده از اعداد و حروفی تشکیل شده که هرکدام گویای صفت و ویژگی خاصی از این قطعه است که میتوان با توجه به آن خاصیت ها و قابلیت های آن را متوجه شد.حال می میخوایم در مقاله امروزمان از وب سایت جوی استیک این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم و به نوعی شما را درباره این ویژگی ها آگاه کنیم و اینکه چگونه بتوانیم از روی نام و اطلاعات یک این پردازنده ها ، سخت افزار مورد نظر و نیاز خود را انتخاب کنید.

هر آنچه باید درباره پردازنده ای مرکزی کامپیوتر و لپ تاپ بدانیم

نام گذاری پردازنده ی اینتل intel و کاربرد متفاوت سخت افزاری آنها

به طور مثال پردازنده intel core i9-9900k  را در نظر میگیریم که یکی از قویترین و برترین پردازنده هایی است که در بازار قطعات کامپیوتری وجود دارد ولی اینکه عنوان و اسمی طولانی دارد شما را گیج خواهد کرد که این نام طولانی بیانگر چیست. بخش اولیه ی آن یعنی intel core نام برند تولید کننده این پردازنده است و با توجه به شرکت های متفاوت خواهد بود پس اینجا متوجه شدیم که شرکت اینتل تولید کننده این پردازنده است. بخش بعدی آن i9 است بیناگر کلاس پردازنده است، 9- هم بیانگر نسل پردازنده است که هرچه نسل بالاتری باشد توان پردازشی بالاتر و مصرف انرژی کمتری دارد. 900 هم شماره محصول است که با توجه به مقدار های بالاتر قدرت پردازش بیشتری را دارد خواهد بود. حرف K هم توصیف کننده  نوع کاربرد این پردازنده است.اما کاربرد هر کدام چگونه است در مورد نسل و کلاس میدانیم که با توجه به ارقام بالاتر قدرت پردازش بالاتر و مصرف کمتری را خواهیم داشت اما در مورد پسوند ها نیاز بیشتری به توضیحات بیشتر است.پسوند ها نوع های متفاوتی دارند که به شرح زیر می باشد.

K: که مخصوص نسخه دسکتاپ است و به پردازنده هایی گفته میشود که آنلاک هستند و شما میتوانید این دسته از پردازنده را اورکلاک کنید و قدرت پردازش آنها را افزایش دهد که این امر بسیار تخصصی است و باید با استفاده از سیستم سرمایشی و ابزار های مناسب این کار را انجام دهید.

U: که مخصوص نسخه های قابل حمل مانند لپ تاپ و موبایل و تبلت ها است که به پردازنده هایی گفته میشود که مصرف بسیار پایین تری دارند.این پردازند ها برای استفاده از ابزار گرافیک نمیشه سنگین مناسب است

H و HK و HQ : به پردازند های گفته میشوند که برای برخی محصولات قابل هم استفاده میشود که هر کدام برای پسوند H مربوط به پردازندهای با قدرت پردازش گرافیکی بالا به کار میرود و برای HK به پردازنده هایی گفته میشود که علاوه بر قدرت پردازش گرافیکی بالا امکان اورکلاک کردن را نیز دارند برای پسوند های HQ به پردازنده های با قدرت پردازش گرافیکی بالا و چهار هسته ای (Quad core) گفته میشود.این ن.ع از پسوند برای کسانی که میخواهند از این پردازنده ها برای گیم و بازی های کامپیوتری استفاده کنند مناسب است.

HF : به پردازنده هایی گفته میشود که قدرت پردازش بالایی دارند ولی مجهز به قدرت پردازش گرافیکی نیستند.

Y و M : که مربوط به پردازنده های کم مصرف در تراش های موبایل به کار گرفته میشوند.

در برخی مدل ها پردازنده ها هیچ گونه پشوندی ندارند که بیانگر مقدار مصرف بالا آنها است که نمونه هی متفاوت و کارکردهای متفاوت دادن و اکثرا برای دسکتاپ قابل استفاده هستند.

نام گذاری پردازنده ی اینتل AMD و کاربرد متفاوت سخت افزاری آنها

نام گذاری پردازنده ی اینتل AMD و کاربرد متفاوت سخت افزاری آنها

نام گذاری در شرکت سازنده ای AMD متفاوت تر از و مقدار راحتتر است،برای مثال Ryzen 7 3700x را در نظر میگیریم Ryzen بیان کننده برند است 7 کلاس پردازنده و 3 شماره نسل و 7 سطح عملکرد پردازنده را نشان میدهد که با توجه به کارایی هرچه شماره بالاتری داشته باشد قدرت پردازش بالاتری خواهد داشت،00 هم شماره مدل است پردازنده است. X پسوند کاربردی پردازنده است. نمونه پسوند های با توجه به حرف ها عملکرد های متفاوتی دارند که به شرح زیر است.

X : این نمونه از پسونده ها  عملکرد بسیار بالای دارند و دارای قابلیت قدرت کلاک پردازنده به صورت پویا هستند که بالاترین قدرت پردازش و بالاترین مصرف انرژی را دارند و نسبت به سایر پردازنده های عملکرد بهتری را از خود نشان میدهند.

G : به پردازندهای گرافیکی گفته میشوند که همراه با کارت گرافیک مجتمع AMD Radeon RX می باشند.

T : پسوند برای پردازنده های اقتصادی و ارزان استفاده میشوند.

S : این پسوند برای پردازندهای ضعیف به کار میرود که با گرافیک مجتمع AMD Radeon RX استفاده میشود.

U : این پسوند برای پردازنده های با مصرف پایین استفاده استفاده میشود که معمولا در وسایل قابل حمل مانند تبلت و لپ تاپ استفاده میشود.

H : این پسوند برای پردازنده هایی استفاده می شوند که قدرت پردازش بالای دارند و نسبت به دیگر نمونه ها قدرتی بیشتر و مصرف بالاتری دارند.

M : پردازنده ای با قدرت پایین که مربوط به سخت افزار لپ تاپ استفاده میشود.

پردازنده هایی هم که  هیچگونه پسوندی ندارند هم به صورت استاندارد برای دسکتاپ قابل استفاده هستند.

مقایسه پردازنده های AMD و Intel 

Ryzen 3 و Core i3 : حداکثر 4 هسته پردازشی و مناسب برای استفادهای سبک 

Ryzen 5 و Core i5 : حداکثر 6 هسته ی پردازشی و مخصوص کاربرد نیمه سنگین تا متوسط

Ryzen 7 و Core i7 : حداکثر 8 هسته ی پردازشی و مخصوص کاربرد نیمه حرفه ای و کار با نرم افزار های گرافیکی 

Ryzen 9 و Core i9 : حداکثر 16 هسته ی پردازشی و مخصوص کاربرد حرفه ای و سنگین برای بازی های کامپیوتری و نرم افزارهای سنگین گرافیکی

کدام برند سازنده پردازنده مرکزی بهتر است

اگر بخواهیم بی طرفانه این دو برند را مقایسه کنیم تا چند ساله گشته بسیاری از مردم فکر میکردند که اینتل حرف اول را در تولید پردازنده های مرکزی میزند و شرکت AMD بیشتر برای ساختن تراشه برای ارزان لپ تاپ و موبایل کارایی دارد ولی در سال 2017 ورق برگشت این شرکت تمام تلاش خود را کرد تا بتواند بهترین پردازندهای مخصوص کاربرد حرفه ای را بسازد به گونه ای در برخی بررسی ها از اینتل یعنی رقیب خود پیشی گرفت.اگر قدرت و پردازش بالا در کنار مصرف پایین برای شما مهم است اینتل بهترین گزینه ولی اگر قیمت و هزینه ای که می کنید محدود است بهترین گزینه خرید پردازنده هایی AMD است.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد، لطفا نظرات خود را با ما در این مورد به اشتراک بگذارید.

لینک های دانلود برای ip های خارج از کشور غیر فعال است.

دیدگاه شما